مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی در گفتگو با روزنامه خزر
1394/12/01

8 دستگاه اتوبوس بازسازی و به چرخه ی حمل و نقل عمومی برگشت داده شد


مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری انزلی اظهار داشت : تاکنون هشت دستگاه اتوبوس بازسازی و به چرخه ی حمل و نقل عمومی برگشت داده شد .

حمید شاد گفت : همزمان با فرارسیدن دهه ی مبارک فجر ، دو دستگاه اتوبوس گازسوز ( که 10سال در پارکینگ سازمان متوقف بود) با حداقل هزینه و همکاری شرکت گواه و نیروهای فنی و تعمیرکاران سازمان با هزینه ی هر دستگاه 100 میلیون  ریال تعمیر و بازسازی شد.

وی تصریح کرد : همچنین سازمان اتوبوسرانی شهرداری انزلی نسبت  به تعمیر و راه اندازی یک دستگاه اتوبوس متوقفی با مبلغ 150 میلیون ریال در مدت زمان 45 روز توسط نیروهای سازمانی خود اقدام کرده و یک دستگاه اتوبوس دیگر نیز در دست تعمیر است .

به گفته ی وی ، هزینه های صورت گرفته شامل تعمیر اساسی موتور ، تعویض و صافکاری قطعات بدنه ، سراجی ، کف سازی و سیم کشی برق می باشد .

وی افزود : هشت دستگاه اتوبوس مذکور بعلت نقص فنی (موتور) در پارکینگ سازمان متوقف بود که همه ی موارد بصورت شبانه روزی توسط نیروهای سازمان تعمیر و بازسازی شد .

شاد سپس با بیان اینکه 37 دستگاه اتوبوس شامل 13 دستگاه دولتی ، 12 دستگاه خصوصی و 12 دستگاه اسقاط در اختیار این سازمان قرار دارد ، تصریح کرد : تا خرداد ماه سال آینده پنج دستگاه اتوبوس اسقاط دیگر نیز وارد سیستم حمل و نقل شهری می شود .

وی یادآور شد : در صورتی که لوازم و قطعات مورد نیاز موجود باشد ، حداکثر یک ماه زمان نیاز است تا هر اتوبوس فرسوده به چرخه ی حمل و نقل برگشت داده شود .

وی در ادامه به احداث ساختمان اداری اتوبوسرانی اشاره کرد و متذکر شد : برای احداث این ساختمان دو میلیارد ریال در مدت 3 ماه هزینه شده است .

وی خاطرنشان کرد : یک واحد انبار تجهیزات و لوازم یدکی ، نماز خانه ، آشپز خانه و سرویس بهداشتی در قسمت تعمیرگاهی نیز در مساحت 250  متر مربع احداث شده است .

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری انزلی همچنین از تجهیز انبار سازمان و خرید لوازم یدکی از جمله لاستیک های تیوبلس و انواع قطعات یدکی ، روغن و ... خبر داد . 

به گفته ی وی ، سازمان اتوبوسرانی با کمک نیروهای خود اقدام به محوطه سازی نیز کرده است .

وی سپس از ساخت اولین ایستگاه اتوبوس مدرن در انزلی خبر داد و گفت : درصورت فراهم شدن بستر لازم تا نوروز امسال یک ایستگاه اتوبوس مکانیزه احداث شده و پنج ایستگاه اتوبوس نیمه مکانیزه نیز در آینده ای نزدیک احداث می شود .

وی به پیگیریهای شهردار انزلی و شورای ترافیک درخصوص جمع آوری ایستگاه اتوبوس در میدان اصلی شهر تا پایان سال جاری نیز اشاره کرد و اظهار داشت : این سازمان درصدد است بصورت خطی در سه خط ساحلی ، اصلی و منطقه آزاد به ارائه ی خدمات به شهروندان بپردازد .  

مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری بندرانزلی در بخش دیگری از سخنانش ، با اشاره به اینکه دولت توجه و نگاه ویژه ای به بخش حمل و نقل درون شهری  دارد ، سیستم حمل و نقل عمومی را بعنوان یکی از مهمترین سیستم های جابجایی دارای نقش موثر در حمل و نقل عمومی و راهکاری توانمند جهت کاهش حجم وسایل نقلیه ی شخصی در شهرها دانست .

وی با بیان اینکه ایجاد جذابیت در سیستم های حمل و نقل عمومی جز با بهبود عملکرد آن میسر نیست ، متذکر شد : جلب اعتماد شهروندان به سامانه با قابلیت دسترسی آسان ، برنامه ی زمانبندی منظم ، افزایش سطح ایمنی ، تغییر در زیرساخت های موجود از جمله مسیرهای مخصوص ، ایستگاه های مجهز و ناوگان سالم از جمله اهداف این سازمان جهت ساماندهی شبکه ی حمل و نقل عمومی شهر بندرانزلی است .

وی به مهمترین فعالیت های صورت گرفته در نیمه ی دوم سالجاری نیز اشاره کرد و فرایند تسویه حساب با ایران خودرو دیزل بابت تتمه بهای خرید 12 دستگاه اتوبوس از سال 79 به مبلغ پنج میلیارد و 874 میلیون و 825 هزار و 753 ریال ( که از این رقم سه میلیارد و 360 میلیون و 149 هزار و 793 ریال بابت خسارت تاخیر و تادیه عدم پرداخت به موقع چک ها و 73 میلیون و 900 هزار و 960 ریال بابت هزینه ی دادرسی بوده است ) ، پیگیری و تحویل 2 جایگاه سی ان جی طالب آباد و آیت ا... نجفی بر اساس مجوز شورای اسلامی شهر ، پرداخت حق بیمه ی شخص ثالث کلیه ی اتوبوس های بخش خصوصی توسط سازمان ، ارائه ی سرویس های دربستی بطور شبانه روز به هیئت های مذهبی مساجد روستاها در دهه ی اول محرم که بالغ بر 80 درصد آن بصورت رایگان بوده است ، حضور فعال و شبانه روزی کلیه ی همکاران سازمان در بارش برف بهمن 94، ذخیره ی سی هزار لیتر گازوئیل در انبار سازمان جهت استفاده در مواقع بحران ، تعدیل نیروهای ناکارآمد و تشکیل ساختار اداری بر اساس چارت و ... را از جمله ی این اقدامات برشمرد .

وی افزود : همچنین تا سقف هفت میلیون ریال اعتبار به هر یک از بهره برداران بخش خصوصی در قالب بیمه ی تعمیرات ، تعویض روغن و لاستیک تخصیص داده شد .

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری بندرانزلی در پایان جمع کل درآمد امسال این سازمان را 11 میلیارد و 474 میلیون و  632 هزار و993 ریال  و جمع هزینه ها ، دیون و تعهدات را 21 میلیارد و 186 میلیون و 688 هزار و 806 ریال اعلام و تصریح کرد : این سازمان با کسری بودجه 9 میلیارد و 712 میلیون و 55 هزار و 813 ریالی مواجه است .

گفتنی است سازمان اتوبوسرانی شهرداری بندرانزلی با 22 اتوبوس، روزانه 16 هزار نفر از شهروندان را در پنج مسیر شهری جابه جا می کند.      

.....................................................................................................